Typografia – trendy na 2018 rok

typografia

Moda ma to do siebie, że lubi się zmieniać. Typografia, która cieszyła oczy naszego klienta rok czy dwa lata temu, obecnie uważana jest za passe. Jakiego typu napisy będą najpopularniejsze w tym roku?

W ubiegłym roku najpopularniejszymi zabiegami typograficznymi były personalizowanie napisy oraz czcionki stylizowane na odręczne pismo. Było je widać praktycznie wszędzie. Z porozwieszanych na przystankach autobusowych plakatów spoglądały na nas napisy, w których pojedyncze litery był wyróżniane innym kolorem. Strony internetowe (głównie blogi) miały natomiast loga wyglądające jak ręczne pismo.

Rynek jednak już się tym przejadł. Ile można patrzeć ciągle na to samo? Reklama powinna przykuwać uwagę i wyróżniać się z tłumu. Jakie napisy jednak tworzyć aby uzyskać ten efekt? Bank grafik Shutterstock postanowił przygotować zestawienie trendów typograficznych, które będą dominować w tym roku w świecie projektowania.

Creative typography

Kreatywna typografia będzie najprawdopodobniej wiodącym trendem obecnego roku. Napisy wykonywane w tym stylu z jednej strony mogą być szalone i totalnie abstrakcyjne, z drugiej muszą jednak zachowywać czytelność. Kreatywni i ekstrawaganccy graficy będą mogli w tym roku się wykazać.

 

Cropped typography

Trend na napisy z pociętymi literami zaczął się już w ubiegłym roku i wszystko wskazuje na to, że w tym roku nie straci na popularności. Sztuka wymazywania części liter bez utraty czytelności jest trudna, wymaga od grafika dużej kreatywności. Efekt końcowy potrafi jednak zwalić z nóg.

 

Chaotic typography

Podobnie jak poprzedni styl, tak i w tym przypadku trend na chaotycznie porozrzucany tekst rozpoczął się w zeszłym roku i w tym jedynie zyska na sile i popularności. Trzeba pamiętać, by pomimo panującego na grafice bałaganu, odbiorca nie miał problemu z oczytaniem treści tekstu.

 

Typografia wpleciona w grafikę

Według tego trendu, typografia powinna być wkomponowana i współgrać z innymi elementami grafiki. Tworząc tego typu napisy, grafik powinien dążyć do zamiany liter w rzeczywiste obiekty. Sztuka ciężka ale efekt zdecydowanie wart jest wysiłku.

 

Pozdrawiam,
Paweł Zielonka
www.pzielonka.pl

Źródło: graphicmama.com
fot.:  pl.freepik.com, graphicmama.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *